Burze to rodzaj zjawisk meteorologicznych charakteryzujących się niestabilnością atmosfery (objawiającą się ulewnym deszczem, silnym wiatrem, a czasem gradem lub śniegiem), a także powstawaniem wyładowań atmosferycznych, które przechodząc przez atmosferę generują grzmoty. Burze poruszają się z dużą prędkością przez wiatry atmosferyczne. Ich kurs może być jednak zakłócany przez nieregularności, takie jak wiatry wznoszące. Mogą one również inicjować ruch obrotowy, tworząc superkomórki, w których dochodzi do wewnętrznej cyrkulacji mas powietrza, przez co są one bardziej długotrwałe (i bardziej niebezpieczne) niż zwykle.
Jak powstają burze?
Aby mogły powstawać burze, atmosfera musi posiadać specyficzne właściwości wilgotnościowe przy ciepłym wietrze wznoszącym. Wiatr ten ochładza się w górnej części atmosfery, uwalnia swój ładunek energetyczny i skrapla się. Chmury Cumulus tworzą się wysoko w atmosferze, pochłaniając ciepłe powietrze. Są chmury burzowe. Im cieplejsze jest wznoszące się ciepłe powietrze, tym bardziej intensywna jest burza. Ich ładunek elektryczny będzie zależał od ilości wody, lodu lub śniegu spadającego z dużej wysokości. Takie opady uwalniają energię elektryczną dzięki różnicy ładunków pomiędzy górnymi i dolnymi warstwami atmosfery. Warto wspomnieć, że porywiste burze i ulewne deszcze są coraz intensywniejsze w Polsce, o czym świadczą wiadomości, takie jak ta.
Skutki burzy z piorunami
Burze wszelkiego rodzaju powodują ogromne straty materialne i ludzkie, ponieważ opady deszczu mogą powodować powodzie, a silne wiatry mogą powalać drzewa, słupy i inne obiekty, które mogą ranić przechodniów.
Jeśli dodamy do tego częstotliwość występowania błyskawic podczas burzy, musimy również wziąć pod uwagę możliwe pożary spowodowane wyładowaniami elektrycznymi. Uszkodzenia mogą wystąpić również w organizmie istot żywych, w które uderza każdy piorun, niezależnie od tego, czy uderza on bezpośrednio, czy też uderza w bliskiej odległości i poprzez przewodzenie prądu elektrycznego powoduje śmiertelne uszkodzenia.