Czy odkryłeś kiedyś, że potrafisz zrobić fajną, nową sztuczkę? A może poprosiłeś kiedyś przyjaciela, żeby sprawdził twój esej pod kątem błędów? Naukowcy uwielbiają odkrywać nowe fajne rzeczy, pisać o nich, a potem kazać swoim kolegom sprawdzać ich pracę pod kątem błędów. Taka jest natura badań naukowych!
Badania naukowe to systematyczne badanie teorii i hipotez naukowych.
Kto to robi? Dlaczego to robią?
Przy okazji, na wszelki wypadek, gdybyś już nie wiedział, hipoteza jest pojedynczym twierdzeniem, proponowanym wyjaśnieniem czegoś w oparciu o dostępną wiedzę, dla czegoś, co jeszcze nie zostało wyjaśnione. Taką, która jest przedmiotem dalszych eksperymentów. W dziedzinie nauki ludzie, którzy tworzą takie hipotezy, są badaczami. Większość badaczy pracuje dla firm lub instytucji akademickich. Większość z nich, ale nie wszyscy, mają doktorat w odpowiedniej dziedzinie związanej z ich badaniami. Przykładowo, osoba prowadząca badania nad nowym lekiem może mieć doktorat z chemii – doktorat z historii prawdopodobnie nie zrobiłby wiele dobrego.
Zresztą naukowcy starają się odpowiedzieć na wiele pytań, jakie mamy na temat tego, jak działa świat. Jednak wiele z ich pracy nie ma tak naprawdę nic wspólnego z pytaniami stojącymi na czele naszych umysłów. To prawda, wszyscy jesteśmy zafascynowani wiedzą, czy na innych planetach może istnieć życie, ale z wielu powodów takie badania nie są tak powszechne jak stwierdzenie, czy lek, o którym nigdy nie słyszałeś, ma potencjalnie niebezpieczny efekt uboczny. Może nie myślimy o tego typu badaniach zbyt często, ale wpływają one na nas lub na ludzi, których znamy o wiele bardziej niż na poszukiwanie życia na innych planetach. Oczywiście dopóki nie dowiemy się, że nie jesteśmy sami w tym wszechświecie i potencjalnie nie zostaniemy zaatakowani przez małych zielonych ludzików.