Posejdon w mitologii greckiej był najwyższym bogiem morza, oceanów, wszelkich prądów wodnych, a także trzęsień ziemi. Jego znaczenie w świecie starożytnym było tak ogromne, że wykorzystywały go późniejsze kultury, takie jak Etruskowie i Rzymianie.
O znaczeniu, jakie Posejdon zdobył w mitologii greckiej, świadczy to, że miał on znaczenie w wielu miastach, będąc patronem dużych miast, takich jak Korynt i miast nadmorskich, ale także będąc drugim najważniejszym bogiem kluczowych polis, takich jak Ateny.
Posejdon znany jest zarówno ze swoich dobrych uczynków, jak i z tego, że jest jednym z bóstw o najgorszych uczynkach. Po jego dobrej stronie możemy zobaczyć czyny takie jak tworzenie wysp czy utrzymywanie morza w spokoju, ale po jego złej stronie możemy zobaczyć zniszczenia jakie mógł spowodować swoimi działaniami niszcząc wyspy swoimi trzęsieniami ziemi i powodziami czy powodując jedne z największych klątw w historii Grecji.
Jego wielkie znaczenie w mitologii greckiej, jako jednego z trzech wielkich władców świata, sprawia, że bardzo często spotykamy go w mitach greckich, będąc prawdopodobnie greckim bóstwem o największej liczbie historii, w których uczestniczy. To właśnie z tego powodu, a także ze względu na związek greckiego polis z morzem, jego znaczenie w kulturze greckiej było tak ogromne.
Pochodzenie Posejdona
Chociaż większość źródeł mówi o tym, że pochodzenie Posejdona było podobne do pochodzenia reszty jego braci – został połknięty przez swojego ojca Cronusa, a następnie uratowany przez swojego brata Zeusa, w innych klasycznych źródłach mówi się, że Posejdon był razem z Zeusem tym, który uniknął pożarcia przez swojego ojca.
Założenie Aten
Kolejnym z mitów wchodzących w skład historii Posejdona jest ten, który opowiada o założeniu Aten. Wszystkie greckie polis, gdy powstawały, musiały wybrać boga, który miał być ich opiekunem, a w niektórych przypadkach wybór ten mógł doprowadzić do konfrontacji między bogami. Zarówno Atena, jak i Posejdon ofiarowali Atenom dary, by zyskać miano ich protektora, ale drzewko oliwne ofiarowane przez boginię mądrości było lepiej oceniane przez Ateńczyków i to ją obwołali swoim protektorem. Podobno gniew Posejdona był tak wielki, że zalał miasto i kilku bogów musiało chronić Ateny przed zniszczeniem.
Mury Troi
Na długo przed wojną trojańską istnieje opowieść o tej cywilizacji, w którą zamieszany był bóg mórz. Podobno wiele lat temu miasto Troja było zagrożone przez obce plemiona, a Zeus poprosił Posejdona i Apolla o zbudowanie murów, które miały bronić trojańskiego miasta przed najeźdźcami. Po zbudowaniu miasta i jego ochronie Posejdon chciał otrzymać dar od króla Troi, ale król nie nagrodził go. W zemście za to Posejdon wysłał wielkiego potwora morskiego, aby zniszczył miasto, które zostało uratowane przez Heraklesa, ale poniosło duże straty.
Artykuł powstał w konsultacji z www.edukultura.pl – portalem specjalizującym się w kulturze, również starożytnej.