Recykling tektury i papieru to niewątpliwe najsilniej zakorzeniona w naszej świadomości forma recyklingu. Niemal każdy z nas kojarzy zbiórki makulatury prowadzone w szkole czy często przytaczane w mediach dane na temat masowych wycinek drzew, które dałoby się łatwo uratować, jeśli recykling tektury, papieru i wszelkich odpadów celulozowych stałby się efektywniejszy i powszechniejszy. Co warto wiedzieć na temat recyklingu makulatury i dlaczego przetwarzanie tektury i papieru ma tak duże znaczenie dla naszej przyszłości?
Recykling tektury i papieru w liczbach
Szacuje się, że niemal połowa drzew na świecie ścinana jest jedynie po to, by zaspokoić globalne zapotrzebowanie ludzi na papier, tekturę, gazety i inne produkty papiernicze. Te same drzewa są nam niezbędne do zachowania odpowiednich parametrów powietrza, którym oddychamy i zapewnienia właściwych warunków do rozwoju i życia wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Oczywiście wszyscy staramy się na różne sposoby oszczędzać papier – wybieramy elektroniczne faktury od usługodawców, codzienne zakupy pakujemy do toreb wielorazowego użytku lub tych, które powstały z papieru, ale pochodzącego z recyklingu. Niestety, jak wynika z danych udostępnionych przez Stena Recycling, lidera usług zarządzania odpadami, Polacy nadal jeszcze pozostają w tym obszarze daleko w tyle za innymi krajami. Według szacunków podanych przez ekspertów Stena Recycling w Polsce jedynie 50% zużytego papieru poddaje się recyklingowi, podczas gdy w Szwecji jest to już poziom 80%. Dzięki wyliczeniom Stena Recycling możemy dowiedzieć się również, że recykling tektury i papieru pozwala obniżyć emisję CO2 aż o 1,5 kg w porównaniu z produkcją papieru z surowców naturalnych, czyli ścinanych na potęgę drzew. Wiemy też, że recykling tony makulatury jest w stanie ocalić mniej więcej 14 drzew, a wytwarzanie papieru z surowców wtórnych wymaga zdecydowanie mniej energii i wody niż jego produkcja z surowców drzewnych. Stena Recycling od wielu lat profesjonalnie zajmuje się recyklingiem tektury i papieru, a robi to na wielką skalę. Papier, tektura, odpady drewniane odebrane przez Stena Recycling od klientów w całej Europie, pozwalają ocalić rocznie około 14 milionów drzew!
W jaki sposób można wspierać recykling makulatury?
Recykling papieru i tektury oferuje w praktyce same korzyści, a postępująca degradacja środowiska oraz zmiany klimatyczne wymagają od nas pilnego działania. Nie ma też lepszej metody ochrony środowiska dostępnej każdemu z nas niż recykling makulatury, w który możemy wszyscy bez trudu się włączyć. Gdyby każdy z nas sumiennie zabrał się za segregowanie odpadów, pamiętając, że zabrudzony, tłusty czy zawilgocony papier w pojemniku na odpady przekreśla szansę na odzysk surowców wtórnych, z pewnością więcej makulatury trafiałoby do przetworzenia. Na zakupach możemy wybierać te wyroby, które oznaczone są jako produkty pochodzące z recyklingu. Tam, gdzie nie jest to konieczne, decydujmy się na elektroniczne wersje dokumentów: faktur, umów, biletów. Dla przedsiębiorców natomiast doskonałą okazją, by realnie włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska, usprawnić i unowocześnić procesy produkcyjne jest współpraca z takimi firmami jak Stena Recycling, która pozwala w bezpieczny dla środowiska, efektywny i opłacalny dla wszystkich sposób zagospodarować odpady z papieru.