Przetwarzanie stali może mieć ogromny wpływ na rozwój lokalnego przemysłu i jego konkurencyjność. W globalnym ujęciu recykling stali sprzyja ochronie środowiska, pozwala oszczędzać zasoby naturalne, energię i wodę. Jej odzyskiwanie nie jest jednak procesem łatwym i wymaga perfekcyjnej organizacji, aby przetworzona stal miała odpowiednią jakość, trafiała tam, gdzie jest potrzebna, a recykling stali był opłacalny i maksymalnie neutralny dla środowiska naturalnego. Jak wygląda proces odzysku stali w najnowocześniejszych zakładach recyklingu? Opisujemy, jak liderująca w branży zarządzania odpadami Stena Recycling wspiera szwedzkie firmy w zamykaniu obiegu surowców.
Jak stal z odzysku zmienia się w nowy produkt dzięki rozwiązaniom Stena Recycling?
Stal to materiał szczególnie cenny dla takich branż jak budownictwo, przemysł maszynowy czy motoryzacyjny. Recykling stali, której produkcja z naturalnych złóż rodzi spore koszty i straty środowiskowe, pozwala pozyskiwać ten cenny surowiec w naprawdę dużych ilościach, a dobra organizacja całego procesu przynosi liczne korzyści podmiotom zaangażowanym w odzysk stali. Stena Recycling od lat wspiera polskie i europejskie firmy produkcyjne, dostarczając im kompleksowe usługi zarządzania odpadami. Stena Recycling pomaga m.in. wprowadzać do obiegu surowców ogromne ilości stali z odzysku. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z wiodącym na świecie wytwórcą łożysk kulkowych, firmą SKF oraz hutą Ovako z Hofors w Szwecji. Stena Recycling dba o to, by proces zagospodarowania odpadów w SKF sprzyjał maksymalnej efektywności recyklingu odpadów przez nią wytwarzanych. Odpady poprodukcyjne odbierane z zakładów SKF są sortowane, przetwarzane przez Stena Recycling przy użyciu najnowocześniejszych technologii, badane pod względem jakości i wysyłane do huty Ovako. Dla Ovako stal z odzysku to strategiczny surowiec produkcyjny, z którego firma wytwarza między innymi komponenty konieczne w procesie produkcji łożysk, a tym właśnie zajmuje się SKF, czyli pierwotny właściciel odpadu. Komponenty powstałe w Ovako ze stali pochodzącej z odzysku trafiają ponownie do zakładów produkcyjnych SKF, a obieg stali dzięki temu zostaje zamknięty. Recykling odpadów poprodukcyjnych SKF zaprojektowany przez Stena Recycling umożliwia odzysk aż 3. tysięcy ton metali i tyle samo ton olejów rocznie. Odzyskane w ten sposób surowce wtórne mogą zmienić się nowe produkty, a cała stal wykorzystywana w SKF pochodzi z odzysku.
Dlaczego warto zadbać o recykling stali i kto na nim korzysta?
Odzysk stali ma ważne znaczenie dla ochrony środowiska. Jeśli za przetwarzanie stali zabierają się fachowcy tacy jak Stena Recycling, zyski z recyklingu odpadów mnożą się i obejmują szeroką grupę zainteresowanych. Stal z odzysku potrzebna jest zarówno SKF, jak i Ovako oraz setkom innych firm. Odzyskiwanie stali w tak dużej ilości pozwala firmom uniezależnić się od importu tego surowca, a doskonale zaplanowany łańcuch dostaw pozwala zmniejszać koszty transportu i jego negatywne skutki dla środowiska. Wysokiej jakości stal z odzysku może w ten sposób wielokrotnie zabezpieczać potrzeby firm i konsumentów. Wszystko to odbywa się w sposób przyjazny środowisku i opłacalny dla firm wytwarzających produkty stalowe, hut, odlewni, a finalnie również konsumentów, którzy mogą liczyć na lepsze ceny potrzebnych im dóbr, mniejsze zanieczyszczenie środowiska i ograniczenie emisji dwutlenku węgla.